Zakon o pravnoj zastiti industrijskog dizajna od 22. decembra 2010 (2010)

Na osnovu clana 82 stav 1 tacka 2 i clana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupstina Crne Gore 24. saziva, na sedmoj sednici drugog redovnog zasijedanja u 2010. godini, dana 22. decembra 2010. godine, donijela je

Z A K O N O PRAVNOJ ZASTITI INDUSTRIJSKOG DIZAJNA

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet Clan 1

Ovim zakonom ureduje se nacin registracije i pravna zastita industrijskog dizajna.

Definicija i dejstvo dizajna

Clan 2

Industrijski dizajn je spoljni izgled proizvoda u cjelini ili dijela proizvoda koji proizilazi iz njegovih obiljezja, narocito linija, kontura, boje, oblika, teksture i/ili materijala od koga je proizvod sacinjen i kojima je ukrasen (u daljem tekstu: dizajn).

Proizvodom iz stava 1 ovog clana smatra se industrijski ili zanatski proizvod, ukljucujuci i djelove namijenjene uklapanju u slozeni proizvod, pakovanje proizvoda, opremu, graficke simbole i tipografske oblike slova, osim racunarskih programa.

Slozenim proizvodom iz stava 2 ovog clana smatra se svaki proizvod koji je sastavljen od vise djelova koji se mogu zamijeniti i koji omogucavaju rastavljanje i ponovno sastavljanje proizvoda.

Dejstvo u Crnoj Gori imaju i dizajni koji su registrovani kod Medunarodnog Biroa Svjetske Organizacije za intelektualnu svojinu u skladu sa Haskim sporazumom o medunarodnom prijavljivanju uzoraka i modela ( u daljem tekstu: Haski sporazum).

Ravnopravnost stranih i domacih lica

Clan 3

Strana pravna i fizicka lica, u pogledu registracije i pravne zastite dizajna u Crnoj Gori, uzivaju ista prava kao i domaca pravna i fizicka lica, ako to proizilazi iz potvrdenih medunarodnih ugovora ili nacela uzajamnosti.

Postojanje uzajamnosti iz stava 1 ovog clana dokazuje lice koje se na uzajamnost poziva.

Strano pravno i fizicko lice u postupku pred nadleznim organom zastupa pravno i fizicko lice (u daljem tekstu: zastupnik) koje je upisano u Registar zastupnika koji vodi organ uprave nadlezan za intelektualnu svojinu (u daljem tekstu: nadlezni organ) ili advokat koji je upisan u imenik Advokatske komore Crne Gore.

II. USLOVI ZA REGISTRACIJU DIZAJNA

Uslovi za zastitu dizajna

Clan 4

Dizajn se moze zastititi ako je nov i ako je individualnog karaktera.

Dizajn koji je primijenjen na proizvod ili sadrzan u proizvodu koji cini sastavni dio slozenog proizvoda smatra se novim i individualnog karaktera samo ako sastavni dio proizvoda, nakon sto je ugraden u slozeni proizvod, ostaje vidljiv pri normalnoj upotrebi tog proizvoda i ako vidljiva obiljezja sastavnog dijela proizvoda samostalno ispunjavaju uslove novosti i individualnosti karaktera.

Normalnom upotrebom iz stava 2 ovog clana smatra se upotreba od strane krajnjeg korisnika proizvoda, koja ne ukljucuje odrzavanje, servisiranje ili popravku proizvoda.

Novost dizajna

Clan 5

Dizajn se smatra novim ako nijedan istovjetni dizajn nije postao dostupan javnosti prije datuma podnosenja prijave za registraciju dizajna (u daljem tekstu: prijava) ili ako je zatrazeno pravo prvenstva prije datuma priznatog prvenstva.

Dizajn se smatra istovjetnim ako se njegova obiljezja razlikuju samo u nebitnim pojedinostima.

Individualni karakter dizajna

Clan 6

Dizajn ima individualni karakter ako se ukupni utisak koji ostavlja na informisanog korisnika razlikuje od ukupnog utiska koji na tog korisnika ostavlja bilo koji dizajn koji je bio ucinjen dostupnim javnosti prije datuma podnosenja prijave ili ako je zatrazeno pravo prvenstva prije datuma priznatog prvenstva.

Prilikom utvrdivanja individualnog karaktera dizajna uzima se u obzir stepen slobode koju je autor dizajna ( u daljem tekstu: dizajner) imao pri stvaranju dizajna.

Dostu pnost javnosti

Clan 7

Smatra se da je dizajn postao dostupan javnosti, u smislu cl. 5 i 6 ovog zakona, ako je objavljen putem registracije ili na drugi nacin, izlozen ili koriscen u prometu ili otkriven drugim radnjama, osim ako te radnje iz razumnih razloga nijesu mogle biti poznate u uobicajenom poslovanju u poslovnim krugovima specijalizovanim za datu oblast u Crnoj Gori, prije datuma podnosenja prijave ili ako je zatrazeno pravo prvenstva prije datuma priznatog prvenstva.

Ne smatra se da je dizajn postao dostupnim javnosti, u smislu stava 1 ovog clana, ukoliko je otkriven drugom licu pod uslovom cuvanja tajnosti dizajna.

Ne smatra se da je dizajn postao dostupan javnosti, u smislu cl. 5 i 6 ovog zakona, ako dizajn otkrije autor, onosno njegov pravni sljedbenik ili trece lice na osnovu informacije dobijene od autora ili njegovog pravnog sljedbenika, ili radnje koju je jedan od njih preduzeo, pod uslovom da je od trenutka kada je dizajn otkriven do trenutka podnosenja prijave, odnosno do trenutka za- trazenog prava prvenstva proteklo manje od godinu dana, ako je dizajn postao dostupan javnosti kao posljedica zloupotrebe vezane za autora ili njegovog pravnog sljedbenika.

Registar dizajna i Sluzbeno glasilo

Clan 8

Registar dizajna (u daljem tekstu: Registar) i evidenciju prijava vodi nadlezni organ.

Registar iz stava 1 ovog clana, narocito, sadrzi: podatke o nosiocu dizajna, registarski broj dizajna, datum podnosenja prijave, zatrazeno pravo prvenstva, datum objavljivanja prijave, datum registracije dizajna, promjene, datum upisa u Registar, podatke o medunarodnoj registraciji, podatke o obnovi zastite dizajna i datum prestanka vazenja zastite dizajna.

Evidencija prijava iz stava 1 ovog clana, narocito, sadrzi podatke iz clana 25 stav 1 ovog zakona.

Izvod iz Registra i uvjerenje o vazenju dizajna izdaje nadlezni organ na zahtjev zainteresovanog lica, nakon uplate propisane administrativne takse.

Podaci iz Registra objavljuju se u Sluzbenom glasilu koje izdaje nadlezni organ.

Blizu sadrzinu i nacin vodenja Registra i evidencije prijava iz stava 1 ovog clana propisuje organ drzavne uprave nadlezan za intelektualnu svojinu (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Odnos sa drugim zakonima

Clan 9

U postupku registracije i zastite dizajna primjenjuju se odredbe zakona kojim je ureden opsti upravni postupak, ako ovim zakonom nije drukcije uredeno.

Protiv rjesenja nadleznog organa moze se izjaviti zalba Ministarstvu.

U postupku pred nadleznim organom placaju se administrativne takse u skladu sa zakonom kojim su uredene administrativne takse, naknade posebnih troskova postupka i naknade troskova za pruzanje informacionih usluga.

Visinu naknada posebnih troskova postupka i naknada troskova za pruzanje informacionih usluga utvrduje Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada).

Iskljucenje zastite zbog tehnicke funkcije

Clan 10

Dizajnom se ne moze zastititi spoljasnji izgled proizvoda koji je iskljucivo odreden tehnickom funkcijom proizvoda.

Dizajnom se ne moze zastiti spoljasnji izgled prozvoda koji mora da bude reprodukovan u svom tacnom obliku i dimenzijama, kako bi se omogucilo da bude mehanicki povezan sa, ili postavljen u, oko ili uz drugi proizvod tako da svaki proizvod moze da obavlja svoju funkciju.

Izuzetno od stava 2 ovog clana, pod uslovima iz cl.5 i 6 ovog zakona, moze se zastititi dizajn koji omogucava visestruko sastavljanje ili povezivanje medusobno zamjenjivih proizvoda u modularnom sistemu.

Iskljucenje zastite dizajna

Clan 11

Ne moze se zastititi dizajn:

1)  koji je protivan javnom interesu ili prihvacenim moralnim normama;

2)   koji ne ispunjava uslove iz cl. 2, 4, 5, 6 i 7 ovog zakona;

 

3)     ako podnosilac prijave ili nosilac dizajna nije ovlascen za sticanje dizajna po ovom zakonu;

4)     ako je dizajn istovjetan s ranijim dizajnom koji je ucinjen dostupnim javnosti nakon datuma podnosenja prijave ili ako je zatrazeno pravo prvenstva, nakon datuma priznatog prvenstva i koji je ranijeg datuma registrovan u Crnoj Gori ili za koji je podnijeta prijava;

5)   ako je u stvaranju dizajna koriscen znak za razlikovanje roba ili usluga, a nosilac ranijeg prava je imao pravo da zabrani takvu upotrebu;

6)      koji obuhvata znakove, simbole, bedzeve i stitove i slicno iz clana 6bis Pariske konvencije za zastitu industrijske svojine (u daljem tekstu: Pariska konvencija) i koji sadrzi drzavni grb, zastavu ili simbol, naziv ili skracenicu naziva neke drzave ili medunarodne organizacije, religiozne ili nacionalne simbole, ili njihovo podrazavanje.

Pravo dizajnera

Clan 12

Pravo na zastitu dizajna pripada dizajneru ili njegovom pravnom sljedbeniku.

Lice koje je u stvaranju dizajna pruzalo samo tehnicku pomoc ne smatra se dizajnerom.

Ako su dva ili vise lica zajednicki stvorili dizajn, pravo na zastitu pripada svim dizajnerima.

Ako je dizajn stvorilo lice vrseci redovne radne obaveze ili postupajuci po nalogu i uputstvima poslodavca, poslodavac ima pravo da podnese prijavu, ako ugovorom nije drukcije odredeno.

Naznacenje dizajnera

Clan 13

Dizajner ima pravo da bude naveden na svim dokumentima u postupku registracije i u Registru kao dizajner, na isti nacin kao podnosilac prijave, odnosno nosilac dizajna.

Ako je u stvaranju dizajna ucestvovalo vise lica ili tim dizajnera, pravo iz stava 1 ovog clana pripada svim dizajnerima pojedinacno ili timu dizajnera.

III. OBIM I OGRANICENJA PRAVA

Obim prava

Clan 14

Obim zastite registrovanog dizajna obuhvata spoljni izgled proizvoda, odnosno utisak koji ostavlja na informisanog korisnika, a koji se razlikuje od utiska koji na tog korisnika ostavlja bilo koji drugi dizajn.

Prilikom utvrdivanja obima prava na dizajn u slucaju spora sud ce uzeti u obzir slobodu autora prilikom stvaranja dizajna, u smislu clana 6 stav 2 ovog zakona.

Iskljuciva prava

Clan 15

Nosilac dizajna ima iskljucivo pravo da koristi registrovani dizajn i zabrani drugom licu da koristi dizajn bez njegovog odobrenja.

Koriscenje iz stava 1 ovog clana obuhvata: izradu, ponudu, stavljanje u promet, uvoz, izvoz ili koriscenje proizvoda u kojem je dizajn sadrzan ili na koji je dizajn primijenjen ili skladistenje tog proizvoda u te svrhe.

Ako je objavljivanje registrovanog dizajna odlozeno u skladu sa clanom 35 ovog zakona, nosilac dizajna ima pravo da zabrani drugim licima preduzimanje radnji iz stava 2 ovog clana, ako se tim radnjama vrsi kopiranje registrovanog dizajna.

Ogranicenje iskljucivih prava

Clan 16

Nosilac dizajna ne moze da zabrani drugom licu radnje:

1)   ucinjene u privatne, nekomercijalne i eksperimentalne svrhe;

2)    reprodukovanja, preduzete u svrhu citiranja ili obrazovanja, pod uslovom da su takve radnje u skladu sa dobrim poslovnim obicajima i neopravdano se ne nanosi steta uobicajenoj upotrebi dizajna i ako je navedeno odakle je dizajn preuzet.

Iskljuciva prava na dizajn ne odnose se na:

1)   opremu brodova i vazduhoplova koju cine predmeti proizvedeni na osnovu registrovanog dizajna koji sluze iskljucivo za potrebe funkcionisanja brodova, odnosno vazduhoplova registrova- nih u drugoj drzavi, kada oni privremeno borave na teritoriji Crne Gore;

2)   uvoz rezervnih djelova i pribora u Crnu Goru radi popravke brodova i vazduhoplova.

Prethodna upotreba dizajna

Clan 17

Pravo prethodne upotrebe dizajna ima lice koje dokaze da je prije datuma podnosenja prijave ili prije datuma priznatog prvenstva, ako je zatrazeno na podrucju Crne Gore, u dobroj namjeri otpocelo koriscenje u proizvodnji, ili je izvrsilo neophodne pripreme za otpocinjanje koriscenja dizajna ukljucenog u obim zastite, ako taj dizajn nije nastao kopiranjem zasticenog dizajna.

Na osnovu prava prethodne upotrebe drugo lice moze da koristi dizajn samo u svrhe za koje je otpocelo koriscenje dizajna u proizvodnji ili u svrhe obavljanja neophodnih priprema za otpocinjanje koriscenja dizajna prije datuma podnosenja prijave ili prije datuma priznatog prvenstva, ako je prvenstvo zatrazeno.

Lice koje ima pravo prethodne upotrebe dizajna ne moze ugovorom o licenci ustupiti pravo na koriscenje dizajna.

Pravo prethodne upotrebe ne moze se prenositi, osim ako se zajedno sa pravom prethodne upotrebe prenosi i privredno drustvo, dio privrednog drustva, poslovna jedinica (radionica), odnosno ogranak u kome je pripremljeno, odnosno otpocelo koriscenje dizajna, u skladu sa stavom 1 ovog clana.

Iscrpljenje prava

Clan 18

Ako je nosilac prava na dizajn u Crnoj Gori stavio u promet proizvod koji sadrzi zasticeni dizajn, odnosno proizvod koji je oblikovan prema zasticenom dizajnu ili ako je nosilac prava na dizajn ovlastio neko lice u Crnoj Gori da takav proizvod stavi u promet, nema pravo da zabrani drugim licima dalje raspolaganje tim proizvodom kupljenim u legalnim tokovima prometa.

 

Iscrpljenje prava iz stava 1 ovog clana ne primijenjuje se u slucaju postojanja interesa nosioca prava na dizajn da se suprostavi daljem stavljanju u promet proizvoda koji sadrzi zasticeni dizajn ili je oblikovan prema zasticenom dizajnu, ako je u meduvremenu doslo do kvara ili druge promjene svojstava proizvoda.

Iscrpljenje prava iz stava 1 ovog clana moze se prosiriti van Crne Gore, u skladu sa potvrdenim medunarodnim ugovorima.

Odnos prema drugim oblicima zastite

Clan 19

Odredbe ovog zakona ne uticu na postojeca prava koja se odnose na zigove ili druge znakove razlikovanja, neregistrovane dizajne, tipografije, patente i propise koji ureduju gradanskopravnu zastitu ili zastitu konkurencije.

Autorsko pravna zastita dizajna

Clan 20

Registrovani dizajn moze uzivati zastitu u skladu sa zakonom kojim se ureduje autorsko pravo, od datuma njegovog stvaranja ili fiksiranja u bilo kom obliku.

IV. IMOVINSKA PRAVA NA DIZAJN

Licenca

Clan 21

Nosilac dizajna moze na osnovu ugovora o licenci ustupiti pravo na dizajn. Ugovor o licenci iz stava 1 ovog clana upisuje se u Registar na zahtjev nosioca dizajna ili sticaoca prava.

Upis u Registar ugovora o licenci iz stava 1 ovog clana vrsi se rjesenjem. Podaci iz rjesenja o upisu u Registar ugovora o licenci objavljuju se u Sluzbenom glasilu. Blizi sadrzaj zahtjeva iz stava 2 ovog clana i dokumentacije koja se prilaze uz zahtjev utvrduje se propisom Ministarstva.

Prenos dizajna

Clan 22

Nosilac dizajna moze prenijeti pravo na dizajn ugovorom na drugo lice, u cijelini ili djeli-

micno.

Prenos prava na dizajn upisuje se u Registar na osnovu zahtjeva jedne od ugovornih strana.

Prenos dizajna ima dejstvo prema drugim licima nakon upisa u Registar.

Podaci iz rjesenja o upisu prenosa prava na dizajn u Registar objavljuju se u Sluzbenom

glasilu.

Blizi sadrzaj zahtjeva iz stava 2 ovog clana i dokumentacije koja se prilaze uz zahtjev utvrduje se propisom Ministarstva.

Zaloga, prinudno izvrsenje i stecaj

Clan 23

Dizajn moze biti predmet zaloge na osnovu ugovora o zalozi i predmet prinudnog izvrsenja.

Na zahtjev zaloznog povjerioca ili zaloznog duznika, zalozno pravo upisuje se u Registar.

Sud koji sprovodi prinudno izvrsenje po sluzbenoj duznosti duzan je da obavijesti nadlezni organ o pokrenutom prinudnom izvrsenju na dizajnu, radi upisa u Registar.

Zaloga i prinudno izvrsenje objavljuju se u Sluzbenom glasilu.

Zaloga i prinudno izvrsenje imaju dejstvo prema drugom licu nakon upisa u Registar.

Kad je dizajn predmet stecaja, na zahtjev nadleznog suda, podatak o otvaranju stecaja upisuje se u Registar i objavljuje u Sluzbenom glasilu.

U postupcima u slucaju zaloge ili prinudnog izvrsenja primjenjuju se propisi kojima se ureduje zaloga.

Blizi sadrzaj zahtjeva iz stava 2 ovog clana i dokumentacije koja se prilaze uz zahtjev utvrduje se propisom Ministarstva.

V. POSTUPAK REGISTRACIJE DIZAJNA

Pokretanje postupka za registraciju dizajna

Clan 24

Postupak za registraciju dizajna pokrece se podnosenjem prijave nadleznom organu.

Izmjene u prijavi mogu se vrsiti na zahtjev podnosioca prijave ili po sluzbenoj duznosti samo u slucajevima kad je potrebno izvrsiti ispravku imena ili adrese podnosioca prijave, ispravku greske u tekstu ili prepisu, pod uslovom da izmjene ne uticu na prosirenje obima zastite.

Podnosilac prijave moze u toku cijelog postupka odustati od prijave u cjelini ili djelimicno, o cemu nadlezni organ donosi zakljucak.

Prijava i dokumentacija za registraciju dizajna ne smiju biti dostupni javnosti do datuma objavljivanja dizajna bez saglasnosti podnosioca prijave.

Sadrzaj prijave

Clan 25

Prijava sadrzi:

1)  zahtjev za registraciju dizajna;

2)   podatke o podnosiocu prijave;

3)   prikaz dizajna (izgled) koji je pogodan za reprodukovanje;

4)   naznaku proizvoda u kojem ce dizajn biti sadrzan ili na koji ce se dizajn primjenjivati;

5)   podatke o ovlascenom zastupniku ako podnosilac prijave ima zastupnika;

6)   podatke o zajednickom predstavniku ako je podnijeta zajednicka prijava.

Ako je predmet prijave dvodimenzionalni dizajn i ako prijava sadrzi zahtjev za odlaganje objavljivanja u skladu sa clanom 35 ovog zakona, prikaz dizajna iz stava 1 tacka 3 ovog clana moze biti nadomjesten uzorkom.

Pored podataka iz stava 1 ovog clana prijava moze da sadrzi:

1)  opis izgleda ili uzorka proizvoda;

2)   zahtjev za odlaganje objavljivanja registrovanog dizajna iz clana 35 ovog zakona;

3)       klasifikaciju proizvoda po Lokarnskom sporazumu o ustanovljenju medunarodne klasifikacije za industrijski dizajn (u daljem tekstu: Medunarodna klasifikacija);

4)   podatke o dizajneru ili timu dizajnera, odnosno izjavu da dizajner, odnosno tim dizajnera ne zeli da bude naveden u prijavi;

5)   podatke o pravu prvenstva iz cl. 29 i 30 ovog zakona.

Na prijavu koja sadrzi elemente iz stava 1 tac. 1, 2 i 3 ovog clana unosi se datum podnosenja prijave i upisuje se u evidenciju prijava.

Ako prijava ne sadrzi elemente iz stava 4 ovog clana, nadlezni organ obavjestava podno- sioca prijave da, u roku od 60 dana od dana prijema obavjestenja, otkloni utvrdene nedostatke.

Ako podnosilac prijave u roku iz stava 5 ovog clana otkloni nedostatke, nadlezni organ zakljuckom priznaje kao datum podnosenja prijave datum kada je podnosilac prijave otklonio uocene nedostatke.

Ako podnosilac prijave u roku iz stava 5 ovog clana ne uredi prijavu, smatrace se da je prijava povucena, o cemu nadlezni organ donosi zakljucak.

Na zahtjev podnosioca prijave rok iz stava 5 ovog clana moze se produziti najvise za 60 dana.

Ako je podnesena visestruka prijava nadlezni organ ispituje da li prijava ispunjava uslove iz stava 4 ovog clana i cl. 26 i 27 ovog zakona.

Uz prijavu se dostavlja i dokaz o placenoj administrativnoj taksi.

Blizi sadrzaj zahtjeva i prijave utvrduje se propisom Ministarstva.

Visestruka prijava

Clan 26

Ako prijava sadrzi zahtjev za registraciju vise dizajna (u daljem tekstu: visestruka prijava), svi proizvodi u kojima dizajn treba da bude sadrzan ili na koje ce se dizajn primijenjivati moraju se klasifikovati u istu klasu proizvoda po Medunarodnoj klasifikaciji.

U visestruku prijavu unosi se se ukupan broj dizajna za koje se zahtijeva registracija.

Sa svim dizajnima iz visestruke prijave i nakon registracije moze se postupati odvojeno.

Izdvojeni dizajn moze biti predmet ostvarivanja prava, predmet ugovora o licenci, predmet zaloge i prinudnog izvrsenja, stecaja, odricanja, produzenja zastite, prenosa prava, odlaganja objavljivanja ili proglasavanja nistavim.

Razdvajanje visestruke prijave

Clan 27

Podnosilac prijave koja sadrzi zahtjev za priznavanje prava na vise dizajna moze da podnese zahtjev za razdvajanje visestruke prijave na vise pojedinacnih ili visestrukih izdvojenih prijava.

Svaka od izdvojenih prijava iz stava 1 ovog clana dobija novi broj prijave i zavodi se u evidenciju prijava i zadrzava datum podnosenja i pravo prvenstva prvobitne visestruke prijave.

O razdvajanju prijave donosi se rjesenje, u kome se naznacava broj, odnosno brojevi novih prijava, dizajni koji ostaju u prvobitnoj visestrukoj prijavi i dizajni koji su u izdvojenoj ili izdvojenim prijavama.

Blizi sadrzaj zahtjeva iz stava 1 ovog clana i dokumentacije koja se prilaze uz zahtjev utvrduje Ministarstvo.

Prvenstvo datuma podnosenja prijave

Clan 28

Podnosilac prijave stice pravo prvenstva datumom podnosenja uredne prijave u odnosu na drugog podnosioca koji kasnije podnese prijavu za istovjetan ili slican dizajn.

Na zahtjev podnosioca prijave ili nosioca dizajna nadlezni organ izdaje uvjerenje o pravu prvenstva, nakon uplate administrativne takse.

Unijsko pravo prvenstva

Clan 29

Ako je podnosilac prijave prvi put podnio prijavu u nekoj drzavi clanici Pariske unije za zastitu industrijske svojine (u daljem tekstu: Pariska unija) ili u drzavi clanici Svjetske trgovinske organizacije, moze se prilikom podnosenja prijave za isti dizajn u Crnoj Gori pozvati na datum prvog podnosenja, pod uslovom da prijavu u Crnoj Gori podnese u roku od sest mjeseci od datuma prve prijave ( u daljem tekstu: unijsko pravo prvenstva).

Podnosilac prijave koji se poziva na unijsko pravo prvenstva iz stava 1 ovog clana duzan je da u prijavi navede podatke o datumu, broju prijave i drzavi u kojoj je prvi put podnio prijavu.

Unijsko pravo prvenstva podnosilac prijave dokazuje podnosenjem uvjerenja o pravu prvenstva izdatog od nadleznog tijela drzave clanice Pariske unije ili drzave clanice Svjetske trgovinske organizacije, koje je prevedeno na crnogorski jezik.

Izlozbeno pravo prvenstva

Clan 30

Ako je podnosilac prijave izlagao proizvode u kojima je dizajn sadrzan ili primijenjen na zvanicnoj ili zvanicno priznatoj medunarodnoj izlozbi u nekoj od drzava clanica Pariske unije ili u drzavi clanici Svjetske trgovinske organizacije, moze zahtijevati da mu se kao datum prve prijave prizna datum prvog dana izlaganja proizvoda, pod uslovom da prijavu u Crnoj Gori podnese u roku od sest mjeseci od tog datuma.

Medunarodnom izlozbom u smislu stava 1 ovog clana smatra se svaka izlozba prema Konvenciji o medunarodnim izlozbama.

Podnosilac prijave koji se poziva na izlozbeno pravo prvenstva duzan je uz prijavu nadleznom organu podnijeti potvrdu izdatu od strane nadleznog tijela drzave clanice Pariske unije ili drzave clanice Svjetske trgovinske organizacije prevedenu na crnogorski jezik, koja sadrzi podatke o vrsti izlozbe, mjestu njenog odrzavanja, datumu otvaranja i zatvaranja i prvom danu izlaganja proizvoda iz prijave.

Redosljed ispitivanja prijava

Clan 31

Prijave se ispituju po redosljedu datuma njihovog podnosenja.

Izuzetno od stava 1 ovog clana, prijava se moze ispitati po hitnom postupku:

1)    u slucaju sudskog spora, inspekcijskog nadzora ili carinskog postupka, na zahtjev suda ili nadleznog organa;

2)      ako je podnijet zahtjev za medunarodno registrovanje dizajna.

 

Ispitivanje prijave

Clan 32

Nadlezni organ nakon upisa prijave u evidenciju prijava ispituje da li prijava ispunjava uslove iz clana 25 ovog zakona.

Ako nadlezni organ utvrdi da prijava ne ispunjava uslove iz stava 1 ovog clana, poziva podnosioca prijave da se, u roku od 60 dana od dana prijema obavjestenja, izjasni o utvrdenim nedostacima.

Na zahtjev podnosioca prijave rok iz stava 2 ovog clana moze se produziti najvise za 30 dana.

Ako se podnosilac prijave ne izjasni u roku iz stava 2 ovog clana smatrace se da je prijava povucena, o cemu nadlezni organ donosi zakljucak o obustavi postupka.

Registracija dizajna

Clan 33

Ako su ispunjeni uslovi iz clana 32 ovog zakona, nadlezni organ poziva podnosioca prijave da, u roku od 30 dana od dana prijema poziva, plati administrativnu taksu za registraciju dizajna, naknadu za objavu dizajna i taksu za odrzavanje, odnosno zastitu dizajna prvih pet godina.

Ukoliko podnosilac prijave ne plati taksu i naknadu u roku iz stava 1 ovog clana smatrace se da je prijava povucena, o cemu nadlezni organ donosi zakljucak o obustavi postupka.

Upis dizajna u Registar

Clan 34

Podnosilac prijave stice pravo na dizajn donosenjem rjesenja o registraciji dizajna.

Datum rjesenja o registraciji dizajna smatra se i datumom upisa u Registar.

Podaci iz rjesenja iz stava 1 ovog clana objavljuju se u Sluzbenom glasilu.

Blizi sadrzaj podataka iz stava 3 ovog clana, koji se objavljuju u Sluzbenom glasilu, utvrduje se propisom Ministarstva.

Odlozeno objavljivanje registrovanog dizajna

Clan 35

Podnosilac prijave moze uz prijavu podnijeti i zahtjev za odlaganje objavljivanja registrova­nog dizajna na period od 30 mjeseci od datuma podnosenja prijave ili ako je zatrazeno pravo prvenstva od datuma priznatog prvenstva.

Ako je zatrazeno odlaganje objavljivanja dizajna, u Sluzbenom glasilu objavice se podatak da je dizajn registrovan, podaci o nosiocu dizjana, datum podnosenja prijave i napomena da je za registrovani dizajn zatrazeno odlaganje objavljivanja dizajna.

Nosilac dizajna ima pravo da zatrazi objavljivanje dizajna i prije isteka roka iz stava 1 ovog clana uz placanje propisane administrativne takse.

U slucaju da je podnesena visestruka prijava moze se zahtijevati odlaganje objavljivanja samo za neke dizajne iz prijave.

Upis promjena u Registar

Clan 36

Na zahtjev nosioca dizajna nadlezni organ rjesenjem upisuje u Registar sve promjene do kojih je doslo nakon registracije dizajna, a narocito koje se odnose na ime ili adresu nosioca prava prenos prava.

Promjenama iz stava 1 ovog clana ne moze se mijenjati izgled i obim zastite dizajna.

Promjene upisane u Registar objavljuju se u Sluzbenom glasilu.

Blizi sadrzaj zahtjeva iz stava 1 ovog clana i dokumentacije koja se prilaze uz zahtjev utvrduje se propisom Ministarstva.

Nastavak postupka

Clan 37

Podnosilac prijave ili drugo lice koje je propustilo da u roku izvrsi neku radnju u postupku pred nadleznim organom moze podnijeti zahtjev za nastavak postupka.

Zahtjev za nastavak postupka moze se podnijeti u roku od 60 dana od isteka roka u kojem je propustena radnja morala biti izvrsena.

Nadlezni organ ce dozvoliti nastavak postupka, ako nije doslo do gubitka prava i pod uslovom da podnosilac zahtjeva za nastavak postupka plati administrativnu taksu i izvrsi propustenu radnju u roku iz stava 2 ovog clana.

Nastavak postupka ne moze se zahtijevati zbog propustanja roka za podnosenje: zahtjeva za povracaj u predasnje stanje iz clana 38 ovog zakona, zahtjeva za obnovu dizajna iz clana 39 ovog zakona, zahtjeva za priznavanje prava prvenstva iz cl. 29 i 30 ovog zakona i zahtjeva iz stava 2  ovog clana.

Ako nadlezni organ prihvati zahtjev za nastavak postupka iz stava 1 ovog clana smatrace se da posljedice propustanja roka nijesu nastupile i ponistice akte koje je donio u vezi sa propustanjem.

Predlog za povracaj u predasnje stanje

Clan 38

Podnosilac prijave ili nosilac dizajna koji iz opravdanih razloga nije mogao u roku izvrsiti neku radnju u postupku pred nadleznim organom moze zahtijevati povracaj u predasnje stanje, ako je usljed propustanja doslo do gubitka prava.

Predlog za povracaj u predasnje stanje iz stava 1 ovog clana podnosi se u pisanoj formi, u roku od 60 dana od dana kada je prestao razlog koji je prouzrokovao propustanje.

Predlog za povracaj u predasnje stanje iz st. 1 i 2 ovog clana ne moze se podnijeti nakon isteka roka od godinu dana od dana propustanja.

Podnosilac predloga za povracaj u predasnje stanje duzan je da u predlogu navede razloge zbog kojih je bio sprijecen da izvrsi radnje.

Uz predlog za povracaj u predasnje stanje podnosi se dokaz o placenoj administrativnoj taksi.

Predlog za povracaj u predasnje stanje ne moze se podnijeti po isteku roka iz stava 2 ovog clana i cl.29, 30 i 37 ovog zakona.

VI. TRAJANJE, OBNOVA I PRESTANAK DIZAJNA

Trajanje zastite registrovanog dizajna

Clan 39

Zastita registrovanog dizajna traje pet godina racunajuci od datuma podnosenja prijave i moze se obnavljati na period od pet godina, najduze do 25 godina.

Nosilac dizajna koji trazi obnovu zastite dizajna duzan je da podnese zahtjev za obnovu dizajna i dokaz o uplati administrativne takse prije isteka prethodnog perioda zastite tokom poslednjih sest mjeseci koji se zavrsavaju poslednjeg dana mjeseca u kome zastita prestaje.

Zahtjev za obnovu vazenja dizajna moze se podnijeti nakon isteka roka iz stava 2 ovog clana, pod uslovom da administrativna taksa bude placena u dvostrukom iznosu.

Novi period zastite dizajna pocinje danom isteka prethodnog petogodisnjeg perioda.

Obnavljanje zastite dizajna upisuje se u Registar i objavljuje u Sluzbenom glasilu.

Bliza sadrzina zahtjeva iz stava 2 ovog clana i dokumentacija koja se prilaze uz zahtjev utvrduju se propisom Ministarstva.

Prestanak zastite

Clan 40

Pravo na dizajn prestaje:

1)  istekom roka zastite iz clana 39 ovog zakona;

2)   na osnovu pisane izjave nosioca o odricanju od dizajna, danom podnosenja izjave;

3)   na osnovu sudske odluke ili odluke nadleznog organa, danom odredenim odlukom;

4)     prestankom pravnog ili smrcu fizickog lica koje je nosilac prava na dizajn, danom prestanka pravnog lica, odnosno danom smrti fizickog lica, ukoliko pravo na dizajn nije preslo na pravne sljedbenike tih lica.

Ako je u Registru upisano pravo u korist drugog lica (licenca, zaloga ili neko slicno pravo), nosilac prava na dizajn ne moze da se odrekne svog prava bez pisane saglasnosti lica na cije ime je upisano to pravo.

Ako nosilac prava na dizajn u propisanom roku ne plati administrativnu taksu za odrzavanje vazenja registrovanog dizajna, a u Registar je upisana licenca, zaloga ili neko drugo pravo u korist drugog lica, nadlezni organ ce obavijestiti to lice da nije placena administrativna taksa i da je moze platiti u roku od sest meseci od pocetka godine za koju se uplacuje administrativna taksa i time odrzati vazenje upisanog prava na dizajn.

VII. MEBUNARODNA REGISTRACIJA DIZAJNA

Postupak medunarodne registracije

Clan 41

Medunarodna registracija dizajna vrsi se u skladu sa Haskim sporazumom. Prijave za medunarodnu registraciju dizajna podnose se neposredno Medunarodnom birou Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (u daljnjem tekstu: Medunarodni biro).

Takse za medunarodnu registraciju dizajna placaju se neposredno Medunarodnom birou. Na zahtjeve kojima se trazi prosirenje dejstva medunarodne registracije na podrucje Crne Gore,u skladu sa clanom 8 Haskog akta Haskog sporazuma i clanom 12 Zenevskog akta Haskog sporazuma, primjenjuju se odredbe ovoga zakona, osim clana 34.

VIII. NEREGISTROVANI DIZAJN

Novost i trajanje zastite neregistrovanog dizajna

Clan 42

Dizajn koji nije registrovan kod nadleznog organa (u daljem tekstu: neregistrovani dizajn) smatra se novim ako identicni dizajn nije bio dostupan javnosti prije datuma od kada je neregistrovani dizajn postao dostupan javnosti.

Pravo na zastitu neregistrovanog dizajna traje tri godine od datuma kada je dizajn bio prvi put dostupan javnosti u Crnoj Gori.

Smatra se da je neregistrovani dizajn bio dostupan javnosti ako je objavljen, izlozen ili upotrijebljen u prometu ili otkriven na drugi nacin u uobicajenom poslovanju u poslovnim krugovima specijalizovanim za datu oblast u Crnoj Gori.

Ne smatra se da je dizajn ucinjen dostupnim javnosti ukoliko je otkriven drugom licu pod uslovom cuvanja tajnosti dizajna.

Na neregistrovani dizajn primjenjuju se odredbe cl.6,10 i 11 ovog zakona.

IX. GRABANSKOPRAVNA ZASTITA

Tuzba za utvrdivanje registracije dizajna nistavom

Clan 43

Svako pravno ili fizicko lice moze nadleznom sudu podnijeti tuzbu za utvrdivanje registracije dizajna nistavom za vrijeme trajanja prava, u cjelini ili djelimicno.

Tuzba iz stava 1 ovog clana moze se podnijeti u slucaju kad je izvrsena registracija dizajna suprotno odredbama clana 11 stav 1 tac. 1, 2 i 3 ovog zakona.

Sud je duzan da pravosnaznu presudu kojom je utvrdio registraciju dizajna nistavom, u cjelini ili djelimicno, dostavi nadleznom organu.

Tuzba za osporavanje prava na dizajn

Clan 44

Dizajner ili njegov pravni sljedbenik moze tuzbom zahtijevati od suda da utvrdi da je on nosilac dizajna koji je registrovan na ime tuzenog suprotno odredbama clana 12 ovog zakona, odnosno da je nosilac dizajna zajedno sa licem na cije ime je dizajn registrovan.

Nadlezni organ upisace tuzioca u Registar, na njegov zahtjev, kao nosioca dizajna, nakon prijema pravosnazne sudske odluke.

Tuzba za priznanje autorstva

Clan 45

Lice koje sebe smatra autorom dizajna ili njegov pravni sljedbenik moze tuzbom zahtijevati od suda da utvrdi da je on autor dizajna koji je registrovan na ime tuzenog suprotno odredbama clana 13 ovog zakona i da bude naveden kao autor u svim dokumentima, kao i u Registru.

Tuzilac iz stava 1 ovog clana moze zahtijevati i objavljivanje presude o trosku tuzenog, naknadu moralne i imovinske stete, kao i naknadu troskova postupka.

Rok za podnosenje tuzbe iz stava 1 ovog clana nije vremenski ogranicen.

Tuzba u slucaju povrede dizajna

Clan 46

Povredom registrovanog dizajna smatra se svako neovlasceno koriscenje dizajna od strane bilo kog ucesnika u prometu, u smislu clana 15 ovog zakona.

Nosilac dizajna moze tuzbom da zahtijeva kod nadleznog suda utvrdenje povrede dizajna.

U tuzbi iz stava 2 ovog clana tuzilac ima pravo da zahtijeva:

1)   prestanak povrede dizajna;

2)   unistenje ili preinacenje predmeta kojima je izvrsena povreda dizajna;

3)   unistenje ili preinacenje alata i opreme uz pomoc kojih su proizvedeni predmeti kojima je izvrsena povreda dizajna;

4)   naknadu imovinske stete i opravdanih troskova postupka;

5)   objavljivanje presude o trosku tuzenog;

6)   davanje podataka o drugim licima koja su ucestvovala u povredi dizajna.

Lice koje povrijedi dizajn odgovara za stetu po propisima o naknadi stete.

Prilikom odlucivanja o tuzbenim zahtjevima iz stava 3 tac. 2 i 3 ovog clana nadlezni sud ce uzeti u obzir sve okolnosti slucaja, a narocito srazmjernost izmedju tezine povrede i prouzroko- vane stete.

Postupak po tuzbi iz stava 2 ovog clana je hitan.

Tuzba zbog povrede dizajna moze se podnijeti u roku od tri godine od dana kad je tuzilac saznao za povredu i ucinioca, a najkasnije u roku od pet godina od dana kad je povreda prvi put ucinjena.

Privremene mjere

Clan 47

Na zahtjev lica koje ucini vjerovatnim da je njegov dizajn ili pravo iz prijave dizajna povrijedeno ili da ce biti povrijedeno sud moze da odredi privremenu mjeru oduzimanja ili iskljucenja iz prometa predmeta kojima se vrsi povreda, sredstava za proizvodnju tih predmeta, odnosno mjeru zabrane nastavljanja zapocetih radnji kojima bi se mogla izvrsiti povreda.

Privremene mjere iz stava 1 ovog clana i obezbjedenje dokaza iz clana 48 ovog zakona mogu se traziti i prije podnosenja tuzbe zbog povrede registrovanog dizajna, odnosno povrede prava iz prijave, pod uslovom da se tuzba podnese u roku od 15 dana od dana izvrsenja zahtjeva za odredivanje privremene mjere, odnosno zahtjeva za obezbjedenje dokaza.

Zalba protiv rjesenja kojim je sud odredio privremenu mjeru iz stava 1 ovog clana ne odlaze izvrsenje rjesenja.

Obezbjedenje dokaza

Clan 48

Na zahtjev lica koje ucini vjerovatnim da je njegov dizajn ili pravo iz prijave dizajna povrijedeno, kao i da postoji opravdana sumnja da ce dokazi o tome biti unisteni ili da ce ih kasnije biti nemoguce pribaviti sud moze pristupiti obezbjedenju dokaza bez prethodnog obavjestavanja ili saslusanja lica od koga se dokazi prikupljaju.

Obezbjedenjem dokaza, u smislu stava 1 ovog clana, smatra se pregled prostorija, vozila, knjiga, dokumenata, kao i zaplijena predmeta, ispitivanje svjedoka i vjestaka.

Licu od koga se dokazi prikupljaju sudsko rjesenje o odredivanju privremene mjere obezbjedenja dokaza bice uruceno u trenutku prikupljanja dokaza, a odsutnom licu cim to postane moguce.

Obezbjedjenje u slucaju neosnovanosti zahtjeva

Clan 49

Na zahtjev lica protiv koga je pokrenut postupak zbog povrede dizajna ili postupak za izricanje privremene mjere sud moze da odredi odgovarajuci novcani iznos kao sredstvo obezbjedjenja u slucaju neosnovanosti zahtjeva, na teret podnosioca zahtjeva.

Obaveza pruzanja informacija

Clan 50

U slucaju da ne postoje razlozi za uskracivanje svjedocenja prema odredbama zakona kojim je ureden parnicni postupak, sud moze narediti tuzenom, odnosno svjedoku da pruzi informacije o drugim licima koja su ucestvovala u povredi dizajna i u tokovima distribucije.

Lice iz stava 1 ovog clana koje ne izvrsi obavezu pruzanja informacije odgovara za stetu koja iz tog proizade.

X. ZASTUPANJE

Uslovi za zastupnika

Clan 51

Zastupnik za dizajne moze biti:

fizicko lice koje ima crnogorsko drzavljanstvo i prebivaliste u Crnoj Gori, sa zavrsenom visokom strucnom spremom i koje ima polozen strucni ispit za zastupnika za dizajne pred nadleznim organom;

Advokatsko drustvo ili advokat upisan u Imenik advokata Advokatske komore Crne Gore ako nije drukcije regulisano potvrdenim medunarodnim ugovorima;

pravno lice sa sjedistem u Crnoj Gori koje ima zaposleno najmanje jedno lice koje ispunjava uslove iz tacke 1 ovog stava ili sa tim licem saraduje na osnovu drugog ugovornog odnosa i koje obavlja poslove zastupanja pred nadleznim organom kao registrovanu djelatnost.

Registar zastupnika

Clan 52

Nadlezni organ vodi Registar zastupnika za dizajne.

U Registar zastupnika za dizajne upisuju se lica koja ispunjavaju uslove iz clana 51 ovog zakona.

Za upis u Registar zastupnika za dizajne placa se administrativna taksa.

Strucni ispit iz clana 51 stav 1 tacka 1 ovog zakona polaze se pred komisijom nadleznog organa.

Program i nacin polaganja strucnog ispita, sastav komisije, visinu naknade troskova polaganja strucnog ispita i sadrzaj Registra zastupnika za dizajne utvrduje Ministarstvo.

Brisanje zastupnika iz Registra zastupnika

Clan 53

Zastupnik se brise iz Registra zastupnika za dizajne:

1)  na licni zahtjev;

2)  ako mu je pravosnaznom odlukom suda zabranjeno obavljanje djelatnosti zastupanja;

3)   ako je osuden na bezuslovnu kaznu zatvora duze od sest mjeseci, o cemu je duzan da obavijesti nadlezni organ.

XI. PRELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Zapoceti postupci

Clan 54

Postupci zapoceti prije stupanja na snagu ovog zakona okoncace se po ovom zakonu, ako je to povoljnije za stranku.

Registar dizajna koji je uspostavljen do stupanja na snagu ovog zakona usaglasice se sa ovim zakonom, u roku od sest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Registar prijava dizajna koji je uspostavljen do stupanja na snagu ovog zakona postaje evidencija prijava i usaglasice se sa ovim zakonom, u roku od sest mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.

Priznata prava

Clan 55

Dizajni registrovani i upisani u Registar dizajna u Zavodu za intelektualnu svojinu Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: Zavod Srbije i Crne Gore), odnosno Zavodu za intelektualnu svojinu Srbije ( u daljem tekstu: Zavod Srbije) do 28. maja 2008. godine, bez placanja takse vaze u Crnoj Gori do isteka njihovog trajanja, odnosno do isteka roka za koji je Zavodu Srbije placena taksa za odrzavanje prava, ukoliko njihovi nosioci podnesu zahtjev za upis u Registar u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Dizajne za koje je nadlezni organ izdao uvjerenja o vazenju dizajna u formi zabiljeske na kopiji uvjerenja izdatog od strane Zavoda Srbije i Crne Gore, odnosno Zavoda Srbije, nadlezni organ ce upisati u Registar bez podnosenja posebnog zahtjeva u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Za dizajne za koje su podneseni zahtjevi za vazenje prava nadlezni organ ce izdati uvjerenja o vazenju prava i upisace ih u Registar u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Zahtjevi za obnovu vazenja dizajna, prenos prava i promjenu imena i adrese za dizajne iz stava 1 ovog clana smatraju se kao zahtjevi za upis u Registar.

Pravo na dizajn iz stava 1 ovog clana utvrduje se na osnovu isprave o dizajnu, odnosno uvjerenja Zavoda Srbije.

Podzakonski akti

Clan 56

Podzakonski akti za sprovodenje ovog zakona donijece se u roku od sest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Do donosenja propisa iz stava 1 ovog clana primjenjivace se podzakonski akti doneseni na osnovu Zakona o pravnoj zastiti dizajna (“Sluzbeni list SCG”, br. 61/04), ako nijesu u suprotnosti sa odredbama ovog zakona.

Prestanak primjene zakona

Clan 57

Danom stupanja na snagu ovog zakona nece se primjenjivati Zakon o pravnoj zastiti dizajna (“Sluzbeni list SCG”, br. 61/04).

Stupanje na snagu

Clan 58

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Sluzbenom listu Crne Gore” .

SU-SK Broj 01-692/7 Podgorica, 22. decembra 2010. godine

SKUPSTINA CRNE GORE 24. SAZIVA

PREDSEDNIK Ranko Krivokapic

    • November 2024
      Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      « Sep    
       123
      45678910
      11121314151617
      18192021222324
      252627282930  
  • IP4all Weekly Bulletin

    You can subscribe to the weekly IP4ALL Bulletin.

  • IP Consulting Ltd. - Intellectual Property Consulting Agency
  • Landmark-TP
  • Ivan Georgiev - Rembrand
  • Global IP Attorneys - The world's leading address guide for patent,  trademark, copyright, intellectual property and IP attorneys. In just a few steps you can find your agency for registration and protection of your intellectual property, patent, design, copyright or trademark.
  • The Professional Sector Network is a referral and networking group that caters exclusively to leading firms with a history of excellence in the business, advisory and investment sectors.
  • Online source of information for the events and developments in the field of intellectual property worldwide
  • Jobs in USA
  • Become our partners
  • IP Basis®

  • IP Guide®