Zakon o zastiti neobjavljenih podataka (2008)

Zakon o zastiti neobjavljenih podataka

Zakon je objavljen u “Sluzbenom listu CG”, br. 16/2007 i 73/2008.

I. OPSTE ODREDBE

Clan 1

Ovim zakonom ureduje se zastita neobjavljenih podataka koji predstavljaju poslovnu tajnu, kao posebnog prava intelektualne svojine.

Clan 2

Domace i strano, fizicko ili pravno lice, ima pravo na zastitu neobjavljenih podataka u skladu sa ovim zakonom.

II. PREDMET I USLOVI ZASTITE

Clan 3

Neobjavljenim podacima, u smislu ovog zakona, smatraju se: finansijski, poslovni, naucni, tehnicki, ekonomski ili inzenjering podaci i koji obuhvataju i citav proces, postupak, formulu, poboljsanje, obrazac, plan, projekat, prototip, kod, kompilaciju, program, metod, tehniku ili bilo koju fazu, kao i spisak imena, adresa i telefonskih brojeva, u materijalnom ili nematerijalnom obliku, prikupljen ili sacuvan fizicki, elektronski, graficki, fotografski ili u pisanoj formi.

Clan 4

(1)  Neobjavljeni podatak stiti se u skladu sa ovim zakonom, ako:

1)        predstavlja tajnu, odnosno ako nije, kao skup ili precizno definisana konfiguracija ili zbir njenih komponenti, opste poznat i dostupan licima koja uobicajeno koriste ovu vrstu podataka;

2)  ima komercijalnu vrijednost zbog toga sto predstavlja tajnu;

3)  je vlasnik podatka preduzeo mjere da bi ga sacuvao u tajnosti.

(2)        Mjere iz stava 1 tacka 3 ovog clana ukljucuju ociglednu fizicku nedostupnost podatku i propisane postupke za njegovo oznacavanje i cuvanje.

Clan 5

Vlasnik neobjavljenog podatka je pravno ili fizicko lice koje ima pravo da, u skladu sa zakonom, kontrolise njegovo koriscenje i da na drugog prenese to pravo.

Clan 6

Neobjavljeni podatak pribavljen od lica koje u vrijeme pribavljanja nije znalo ili nije moglo znati da se taj podatak smatra neobjavljenim uziva zastitu u skladu sa ovim zakonom.

III. NEZAKONITO PRIBAVLJANJE, OTKRIVANJE I KORISCENJE NEOBJAVLJENIH PODATAKA

Clan 7

(1) Nezakonito pribavljanje, otkrivanje ili koriscenje neobjavljenih podataka je:

1)        pribavljanje, otkrivanje ili koriscenje na nacin koji je u suprotnosti sa dobrim poslovnim obicajima;

2)       otkrivanje ili koriscenje bez izricite ili precutne saglasnosti vlasnika;

3)        otkrivanje ili koriscenje od lica koje je u vrijeme otkrivanja ili koriscenja znalo ili moglo znati da su ti podaci:

–        pribavljeni ili dobijeni od ili posredstvom lica koje je do podataka doslo na nacin koji je u suprotnosti sa dobrim poslovnim obicajima,

–        dobijeni pod okolnostima iz kojih proistice obaveza cuvanja tajnosti tih podataka ili njihovo ograniceno koriscenje,

–        pribavljeni ili dobijeni od ili posredstvom lica koje ima obavezu prema vlasniku da ih cuva u tajnosti ili ogranici njihovo koriscenje;

4)         pribavljanje slucajno ili greskom od lica koje je znalo ili moglo znati da se radi o neobjavljenim podacima.

(2)    Pribavljanjem, otkrivanjem ili koriscenjem podataka koji su u suprotnosti sa dobrim poslovnim obicajima iz stava 1 ovog clana smatra se njihovo sticanje povredom ugovora, zloupotrebom povjerenja, prevarom, neovlascenim pribavljanjem, podmicivanjem, laznim predstavljanjem, privrednom spijunazom, kao i pribavljanjem neobjavljenih podataka od treceg lica koje je znalo ili moralo znati da su podaci pribavljeni na jedan od navedenih nacina.

(3)  Nezakonito pribavljanje, otkrivanje ili koriscenje neobjavljenih podataka obuhvata i njihovo pribavljanje, otkrivanje ili koriscenje na nacin kojim se podaci mogu vidjeti, umnoziti ili neposredno ili posredno prenijeti.

IV. ZAKONITA UPOTREBA NEOBJAVLJENIH PODATAKA

Clan 8

(1)    Pribavljanje, odnosno koriscenje neobjavljenih podataka u skladu sa ovim zakonom dozvoljeno je i bez izricite ili precutne saglasnosti vlasnika ako su podaci pribavljeni zakonito i savjesno (na lojalan i posten nacin), odnosno u skladu sa dobrim poslovnim obicajima, proucavanjem javno dostupnih podataka, analizom, testiranjem, rasclanjivanjem, posmatranjem, procjenjivanjem, istrazivanjem, putem studija, izvjestaja, odnosno materijalnih predmeta koji sadrze takve podatke, osim ukoliko je takvo pribavljanje, odnosno koriscenje, zabranjeno ugovorom ili zakonom ili je protivno javnom poretku.

(2)    Lice koje tvrdi da je podatke pribavilo na nacin iz stava 1 ovog clana snosi teret dokazivanja u gradansko-pravnom postupku.

V. NEOBJAVLJENI REZULTATI ISPITIVANJA I DRUGI PODACI

Clan 9

(1)   Otkrivanje i koriscenje u komercijalne svrhe neobjavljenih rezultata ispitivanja i drugih podataka, a koji se dostavljaju fizickom ili pravnom licu, odnosno nadleznom organu uprave radi dobijanja dozvole za stavljanje u promet lijekova i medicinskih sredstava ili hemijskih proizvoda koji se koriste u poljoprivredi, koji sadrze nova hemijska jedinjenja, odnosno smjese, smatra se nezakonitim pribavljanjem, odnosno otkrivanjem ili koriscenjem neobjavljenih podataka.

(2)   Nadlezni organ uprave, odnosno drzavni sluzbenik i namjestenik zaposlen u nadleznom organu uprave, duzan je da primljene podatke iz stava 1 ovog clana cuva kao povjerljive.

(3)  Podaci iz stava 1 ovog clana mogu biti otkriveni samo, ako:

1)  nadlezni organ utvrdi, da je otkrivanje neophodno radi zastite zdravlja ljudi, zivotne sredine, ili javnog interesa;

2)  su preduzete radnje kojima se prije otkrivanja podataka osigurava da oni budu zasticeni od nekorektnog koriscenja u komercijalne svrhe;

3)   vlasnik podataka pisanom izjavom odobri njihovo otkrivanje ili koriscenje u komercijalne svrhe.

(4)   Trajanje perioda zastite od nekorektnog koriscenja u komercijalne svrhe utvrduje organ nadlezan za izdavanje dozvole za stavljanje u promet lijekova i medicinskih sredstava, odnosno hemijskih proizvoda koji se koriste u poljoprivredi, uzimajuci u obzir vrijeme, rad i sredstva ulozena u pribavljanje podataka kao i prirodu podataka.

(5)   Period iz stava 4 ovog clana ne moze biti kraci od pet godina od dana kada je licu koje je dostavilo podatke izdata dozvola za stavljanje u promet proizvoda iz stava 1 ovog clana u skladu sa Zakonom o lijekovima (“Sluzbeni list RCG”, br. 80/04) i Zakonom o medicinskim sredstvima (“Sluzbeni list RCG”, br. 79/04).

(6)   U smislu odredaba ovog clana, nekorektnim koriscenjem u komercijalne svrhe smatra se koriscenje neobjavljenih podataka od strane bilo kog fizickog ili pravnog lica, odnosno drzavnog organa, u vezi sa razmatranjem naknadnih zahtjeva trecih lica za izdavanje odobrenja za stavljanje u promet farmaceutskih ili poljoprivrednih proizvoda u kojima su sadrzana nova hemijska jedinjenja, odnosno smjese.

(7)   Tokom trajanja perioda zastite podaci iz stava 1 ovog clana, ukljucujuci i dokumente odnosno drugi materijal koji sadrzi takve podatke, nece biti javno dostupni i kada bi to bilo dozvoljeno u skladu sa odredbama zakona koji regulise dostupnost dokumenata javnosti.

VI. GRADANSKO-PRAVNA ZASTITA NEOBJAVLJENIH PODATAKA

Clan 10

(1) Vlasnik neobjavljenih podataka ima pravo da pokrene postupak pred sudom i zahtijeva:

1)        da se otkloni opasnost i zabrani nezakonito pribavljanje, otkrivanje ili koriscenje takvih podataka;

2)       da se nalozi povlacenje, oduzimanje, unistavanje ili izmjena svih predmeta koji sadrze takve podatke, ukljucujuci dokumente, odnosno drugi materijal koji sadrzi takve podatke, ako je podatke moguce vidjeti, umnozavati ili na drugi nacin prenositi, neposredno ili pomocu kakve masine ili uredaja;

3)       da se naloze mjere kojima se sprjecava stavljanje u promet uvoznih proizvoda koji sadrze neobjavljene podatke, ukljucujuci dokumente, odnosno drugi materijal koji sadrzi takve podatke, ako je podatke moguce vidjeti, umnozavati ili na drugi nacin prenositi, neposredno ili pomocu kakve masine ili uredaja;

4)       naknadu stete, ukljucujuci stvarnu stetu i izgubljenu dobit. Ako je povreda prava na zastitu neobjavljenih podataka ucinjena namjerno ili krajnjom nepaznjom, tuzilac moze da zahtijeva naknadu stete u iznosu koji odgovara trostrukom iznosu uobicajene naknade koju bi primio da su podaci korisceni na zakonom dozvoljen nacin;

5)  objavljivanje odluke suda o trosku tuzenog.

Clan 11

Vlasnik neobjavljenih podataka zasticenih u skladu sa ovim zakonom moze da zahtijeva od suda da donese odluku kojom uslovljava buduce koriscenje takvih podataka isplatom uobicajene naknade u periodu koji ne moze biti duzi od perioda zastite.

Clan 12

(1)        Na zahtjev vlasnika neobjavljenih podataka iz clana 3 ovog zakona, koji ucini vjerovatnim da postoji opasnost od njihovog nezakonitog pribavljanja, otkrivanja ili koriscenja ili da postoji opasnost od nastanka neotklonjive stete ili da postoji opravdana sumnja da ce dokazi biti unisteni ili da ce ih kasnije biti nemoguce pribaviti, sud moze odrediti privremenu mjeru obezbjedenja dokaza bez prethodnog obavjestenja ili saslusanja lica od koga se dokazi pribavljaju.

(2)        Obezbjedenjem dokaza, u smislu stava 1 ovog clana, smatra se pregled prostorija, knjiga, dokumenata, baza podataka i drugo, kao i zapljena dokumenata, ispitivanje svjedoka i vjestaka.

(3)         Licu od koga se dokazi prikupljaju, rjesenje o odredivanju privremene mjere radi obezbjedenja dokaza urucuje se u trenutku obezbjedenja dokaza, a odsutnom licu cim to postane moguce.

Clan 13

U cilju sprjecavanja povrede prava vlasnika neobjavljenih podataka iz clana 3 ovog zakona, sud moze odrediti privremenu mjeru zabrane stavljanja u promet, odnosno povlacenja iz prometa proizvoda koji sadrze takve podatke, odnosno proizvedenih na osnovu takvih podataka.

Clan 14

(1)  Privremena mjera moze se traziti i prije podnosenja tuzbe.

(2)       U slucaju iz stava 1 ovog clana, sud ce u odluci kojom odreduje privremenu mjeru odrediti rok za podnosenje tuzbe, koji ne moze biti kraci od 30 dana pocev od dana izvrsenja privremene mjere.

(3)  Zalba protiv rjesenja kojim je sud odredio privremenu mjeru ne odlaze izvrsenje rjesenja.

(4)       Privremene mjere iz stava 1 ovog clana prestaju da vaze ukoliko postupak pred sudom za rjesenje glavne stvari ne bude pokrenut u roku iz stava 2 ovog clana.

Clan 15

Sud moze da nalozi tuziocu, vlasniku neobjavljenih podataka, da polozi obezbjedenje koje u dovoljnoj mjeri stiti tuzenog i sprjecava zloupotrebu prava.

Clan 16

U slucaju stavljanja van snage privremene mjere ili prestanka vazenja mjere usled radnje ili propusta vlasnika ili kad se naknadno utvrdi da nije bilo povrede ili opasnosti od povrede prava vlasnika, sud moze, na zahtjev tuzenog, da nalozi vlasniku da tuzenom naknadi stetu prouzrokovanu primjenom nalozenih mjera.

Clan 17

Zabrana neovlascenog koriscenja neobjavljenih podataka, zasticenih u skladu sa ovim zakonom, prestaje da vazi kad prestane pravo na zastitu tih podataka.

VII.   CUVANJE TAJNOSTI

Clan 18

Sudovi i drugi nadlezni organi duzni su da cuvaju tajnost neobjavljenih podataka zasticenih u skladu sa ovim zakonom. Obaveza cuvanja tajnosti obuhvata i iskljucenje javnosti u postupku, ogranicavanje pristupa i koriscenja podataka i izdavanje naredbe svim licima koja ucestvuju u postupku da ne smiju otkrivati takve podatke drugima bez prethodnog odobrenja suda.

VIII.    KAZNENE ODREDBE

Clan 19

         Novcanom kaznom od dvjestostrukog do tristostrukog iznosa najnize cijene rada u Crnoj Gori kaznice se za prekrsaj organ, privredno drustvo, drugo pravno lice ili preduzetnik za radnje neovlascenog pribavljanja, koriscenja ili otkrivanja neobjavljenih podataka iz clana 7 ovog zakona.

Za prekrsaj iz stava 1 ovog clana kaznice se i odgovorno lice u pravnom licu novcanom kaznom od dvadesetostrukog iznosa najnize cijene rada u Crnoj Gori.

Clan 20

(1)        Svaki predmet za koji se sumnja da je predmet izvrsenja prekrsaja iz clana 18 ovog zakona moze biti privremeno oduzet, do okoncanja postupka.

(2)  Zalba protiv odluke iz stava 1 ovog clana ne odlaze izvrsenje odluke.

Clan 21

(1)        Predmeti koji su predmet prekrsaja, ukljucujuci dokumenta, odnosno materijale u koje su ugradeni takvi podaci na bilo koji nacin na osnovu koga se podaci mogu vidjeti, umnozavati ili na drugi nacin prenositi pomocu masine ili uredaja, bice oduzeti, odnosno unisteni. Vlasnik neobjavljenih podataka moze odluciti da tim predmetima raspolaze na drugi odgovarajuci nacin.

(2)        Organ za prekrsaje moze narediti unistavanje sredstava koriscenih ili namijenjenih, u cjelosti ili djelimicno, za izvrsenje ili omogucavanje izvrsenja prekrsaja, uzimajuci u obzir prirodu, obim i upotrebu tih sredstava prilikom izvrsenja prekrsaja.

(3)        Predmeti iz st. 1 i 2 ovog clana mogu biti oduzeti i unisteni i kad nijesu u svojini ucinioca prekrsaja.

(4)        Predmeti iz stava 1 ovog clana mogu biti oduzeti i unisteni i kada je postupak obustavljen zbog nemogucnosti utvrdivanja identiteta lica koje je ucinilo prekrsaj ili zato sto ono nije bilo dostupno nadleznim organima ili zbog postojanja drugih pravnih smetnji za nastavak postupka, osim u slucaju isteka roka u kojem je postupak bilo moguce pokrenuti.

(5)  Imovinska korist stecena, posredno ili neposredno, izvrsenjem prekrsaja oduzima se.

Clan 22

Ako nakon sprovedenog postupka bude utvrdeno da prekrsaj nije izvrsen, vlasnik privremeno oduzetih predmeta iz clana 19 ovog zakona ima pravo na naknadu stete na teret drzavnog budzeta.

IX.  ZAVRSNA ODREDBA

Clan 23

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Sluzbenom listu Crne Gore”.

    • April 2024
      Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      « Jan    
      1234567
      891011121314
      15161718192021
      22232425262728
      2930  
  • IP4all Weekly Bulletin

    You can subscribe to the weekly IP4ALL Bulletin.

  • IP Consulting Ltd. - Intellectual Property Consulting Agency
  • Landmark-TP
  • Ivan Georgiev - Rembrand
  • Global IP Attorneys - The world's leading address guide for patent,  trademark, copyright, intellectual property and IP attorneys. In just a few steps you can find your agency for registration and protection of your intellectual property, patent, design, copyright or trademark.
  • The Professional Sector Network is a referral and networking group that caters exclusively to leading firms with a history of excellence in the business, advisory and investment sectors.
  • Online source of information for the events and developments in the field of intellectual property worldwide
  • Jobs in USA
  • Become our partners
  • IP Basis®

  • IP Guide®